İtalyan Şef Luca De Astis, Milano’daki Hospitality Management Institute Amerigo Vespucci’de 1995 yılında Mutfak Yönetimi, 1997 yılında da Otel Yönetimi diplomalarını almıştır.

Kariyerine 2002 yılında İtalya’da ve Fransa’da Michelin yıldızlı restoranlarda “Chef de Partie” pozisyonunda çalışarak başlamıştır. Daha sonra İspanya’ya yerleşerek Barselona’daki Michelin yıldızlı Restaurant Caelis’te “Sous Chef” olarak sorumluluk aldıktan sonra Restaurant L' Indret de Semon’da “Chef de Cuisine” pozisyonunda devam etmiştir. Paco Perez danışmanlığında iki Michelin yıldızı olan fine dining Enoteca Restaurant ve Bites Lounge Restaurant’ın “Chef de Cuisine” olarak mutfak yönetimini üstlenen Şef Luca, aynı pozisyonda sahibi olduğu catering firmasıyla 2010 yılına kadar bu sektörde hizmet etmeye devam etmiştir.

2011 yılında İstanbul’a gelerek Four Seasons Hotels and Resorts at the Bosphorus’ta “Executive Sous Chef” olarak görev yapmış, 2014 yılında Four Seasons Hotel Prag’da “Executive Chef” pozisyonuna yükselmiştir.

Polonya’nın Ilawa şehrindeki Grand Hotel Tiffi’de “Executive Chef” olarak çalışmış, profesyonel yönetici becerileriyle müşteri memnuniyetini arttırarak kariyerine başarıyla devam etmiştir.

PDP (İnsan Geliştirme Planı), DLP (Dinamik Liderlik Programı) ve Four Seasons Yetenek Programı gibi eğitimleri başarıyla tamamlayan Şef Luca, 2020’de Le Cordon Bleu İstanbul ekibine eğitmen şef olarak katılmıştır.

Team Avata: 
Team Job: 
Eğitmen Şef