Marc Pauquet, Eupen, Belçika’da gastronomi ile iç içe olan bir ailede dünyaya gelmiştir. Henüz küçük bir çocukken babasından pralinlerin nasıl çikolataya batırıldığını öğrenmiş ve çikolataya olan tutkusu tüm profesyonel yaşantısı boyunca devam etmiştir.

Marc Pauquet profesyonel eğitimine Belçika, Raeren’in önde gelen işletmelerden biri olan ‘‘Lady Pralines’’ ve Almanya, Aachen’de bulunan “Café Strauch” ‘da başlamış ve bununla birlikte formasyonunu meslek okullarının çeşitli kurslarına katılarak Profesyonel Lisans eğitimini Pasta ve Ekmekçilik Sanatı (Meisterbrief) üzerine tamamlamıştır. 

Chef Marc kariyerine ‘‘Rathauskonditorei” isimli, müşterileri arasında bürokratlar ve Belçika Kraliyet Ailesi de olan küçük café & pastane dükkanında başlamış, dünyayı dolaşarak bir yandan becerilerini geliştirme imkanına sahip olup aynı zamanda hayatının macerasını deneyimlediği **** yıldızlı MS Arkona yolcu gemisinin Executive Pastry Chef pozisyonunda devam etmiştir. Ardından İsviçre ve Avusturya’da bulunan Robinson Club’larda yeni deneyimler kazanmış ve 1997’de Türkiye’de yer alan Divan Pastaneleri bünyesine katılmıştır. 2001 yılında Swissotel The Bosphorus’ta Executive Pastry Chef görevini üstlenmiştir.

Team Avata: 
Team Job: 
Eğitmen Şef / Pastane Bölümü Yöneticisi